Sivas Kangal

Sivas kangalı köpek cinsi Türkiye de en çok bilinen köpek desek yalan olmaz sanırım.

Ülkemize has bir köpek cinsi olması ve de özellikleri itibari ile ülkemiz yaşam koşullarına hitap ediyor olması ile seçilmektedir.

Kangal köpek cinsleri çoban köpekleri içerisinde yer alır. bir sürü köpeğidir. sürüleri gütmek tabirini gerçekleştiren ender köpekler arasında yer almaktadır. Özellikle koyun ve keçi sürülerinde kangalın koruyucu özelliği yüksektir.

Sürüler bir kaç gün dışarda otlamak için kalabilirler. özellikle dağlık kesimlerde kurt tilki gibi hayvanların sürüye zarar vermesini kangal köpekleri engelleyebilmektedir. Hatta bilinir ki sürüye saldıran bir kurtun peşinden 400 500 km gidebilmekte ve sürüye bekçilik görevini yerine getirmektedir.

Kangal köpek cinsleri adını Sivasın kangal ilçesinden almasına rağmen oralarda bile soyu tükenmekte olan bir köpek ırkıdır. saf kan diye tabir edebileceğimiz kangal köpeklerini bulmak çok zordur. Safkan Kangal köpekleri uçuk fiyatlara satılmaktadır.

Devlet üretme çiftlikleri gibi yerlerde adı kangal denilen köpekler gerçek kangal değillerdir ( genellikle ) iri çoban köpeklerini kangal diye söyleyebilirler.

Kangal köpekleri akıllı ve duygusal köpeklerdir. Eğitimlerine 3aydan sonra başlarlar. ilk 2ayını annesiyle geçirmesi gerekmektedir. Annesinin hem sütünden hemde özelliklerinden faydalanması Kangal köpeği için önemlidir.

Kangal köpeklerini bekçi köpeği olarakda besleyebilirsiniz. bahçenize, size ait herhangi bir yere koyarak oranın savunmasını sağlayabilir. ancak bunu yapmak için küçüklüğünden itibaren insanlardan uzak tutmak gerekir. İnsanların ve köpeklerin bol olduğu bir yerde yetişirse bekçilik görevi yapamaz uysallaşır

Kangal alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biriside annesi babası ve dedesi diyebiliriz. Kangal  köpek cinslerini köpekle uğraşanlar bilirki iyi bir saf kan anne ve babadan olan yavru Kangal 2-3milyar paha biçilebilir. Kangalların en çok tercih edilen renkleri ise boz diye tabir edilen renktir. kırma olmayan bir kangal cinsi köpeğin alnı ve kafası düzdür. Kangal köpekleri zorunluluk halinde yavru iken alınıp apartmanda da beslenebilir.

kangalyavrusu Sivas Kangal sivas kangali Sivas Kangal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>